کارگروه موقت فنی برای فراهم کردن مقدمات لایروبی اروندرود تشکیل می شود

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس،  نشست مشترک هماهنگی ایران و عراق که از امروز صبح به سرپرستی عباس باقرپور مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان و مشاور وزیر امور خارجه به منظور بررسی مسائل فنی لایروبی اروندرو در خرمشهر آغاز شده بود با امضای صورتجلسه نشست بین طرفین، به کار خود پایان داد. 

بر اساس توافق حاصله در این نشست، مقرر شد یک کارگروه موقت فنی با هدف فراهم کردن مقدمات لایروبی مشترک اروندرود تشکیل شود. این کارگروه با برگزاری جلسات مستمر و هر دو هفته یک بار، بررسی های فنی در خصوص لایروبی اروند را انجام و پیشنهادهای خود را به اجلاس مشترک هماهنگی ارائه خواهد داد. همچنین طرفین توافق کردند اولین جلسه این کارگروه فنی ۱۹ خرداد  سال جاری در بغداد برگزار شود.

به گزارش فارس، در بیانیه مشترکی که روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۷ در جریان سفر حسن روحانی به عراق منتشر شد، دو طرف در خصوص اروندرود (شط العرب)، بر عزم راسخ خود بر اجرای «عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق» مورخ ۱۳ ژوئن ۱۹۷۵ و پروتکل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تکمیلی آن، با حسن نیت و با دقت،  تأکید کردند و براین اساس، طرفین تصمیم گرفتند تا عملیات مشترک پاکسازی و لایروبی شط العرب را به منظور بازگرداندن کانال اصلی قابل کشتیرانی (تالوگ) بر اساس عهدنامه ۱۹۷۵ مذکور و پروتکل مربوطه آن در اسرع وقت آغاز کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *