حزب‌ سبزها: وزیر خارجه آلمان برای حفظ برجام به ایران برود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تصمیم برجامی ایران، سخنگوی یکی از احزاب آلمان با هشدار درباره احتمال فروپاشی این توافق، سفر فوری وزیر خارجه آلمان به تهران را خواستار شد.

سخنگوی حزب سبزها در آلمان در مصاحبه با «اشپیگل» درباره وضعیت جاری در رابطه با برجام و مواضع آمریکایی‌ها درباره این توافق هشدار داد و خواستار سفر وزیر خارجه آلمان به تهران شد.

«امید نوری‌پور» در مصاحبه با این هفته‌نامه معتبر آلمانی، وضعیت جاری را «بیش از اندازه جدی» خواند و خواستار رایزنی مستقیم وزیر خارجه آلمان در تهران با مقام‌های ایران شد.

این سیاستمدار آلمانی با تاکید بر لزوم سفر فوری «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به تهران گفت: «با توجه به افزایش تهدید جنگ در خلیج فارس، هایکو ماس باید هر چه زودتر به تهران سفر و برای باقی ماندن ایران در توافق هسته‌ای تلاش کند».

درخواست سخنگوی حزب سبزها درباره باقی ماندن ایران در برجام در حالی مطح شده که شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۸ اردیبهشت‌ اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات برجامی را متوقف کند.  

جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند (جزئیات بیشتر)

آلمان، فرانسه و انگلیس به دنبال خروج غیرقانونی آمریکا از برجام وعده دادند که مزایای اقتصادی ایران در برجام را محقق خواهند کرد و با همین استدلال ساز و کار «اینستکس» را مطرح کردند اما به گفته مقام‌های ایرانی از جمله «محمد جواد ظریف»، اروپایی‌ها تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *