به‌دنبال تنش با هیچ کشوری در منطقه نیستیم

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدکاظم سجادپور رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه امروز (شنبه) در همایش تخصصی چشم‌انداز تحولات سوریه و نظم منطقه‌ای غرب آسیا در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی سخنانی به تشریح نقش روسیه و آمریکا در این منطقه پراخت و عنوان کرد: تغییرات ساختاری که در سه سطح داخلی و منطقه ای و بین المللی رخ داده تغییراتی را ایجاد کرده و نکته دوم اینکه ترکیبی از روشنی و ابهام را از نقش آنها داریم و سوم نقش قدرتهای منطقه ای و رابطه آنها با قدرتهای جهانی است.
وی گفت: جابه جایی جدی به لحاظ قدرت در دنیا در جریان است و این، مفاهیم و مضامین قدرت را عوض کرده است.
سجادپور اضافه کرد: طالبان الان آمریکا که بزرگترین قدرت نظامی در دنیاست را به پای میز مذاکره کشانده است. مراکز قدرت در جهان در حال دگرگونی است و شواهد آن در خاورمیانه قابل مشاهده است. در منطقه، دنیای عرب با چالشهای جدی مواجه شده اند و ساختارهای داخلی کشورها در حال دکرگونی است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: مجموعه این تغییرات به تغییر در نقش قدرتها در منطقه منجر شده است.
وی عنوان کرد: هم آمریکا و هم روسیه می‌خواهند بعنوان قدرتهای بزرگ در منطقه باشند. اینکه آمریکا اعلام کرد نیروهایش را از سوریه خارج می کند، ایجاد ابهام کرده و فضای روانی جدیدی ایجاد کرده است.
سجادپور به نقش قدرتهای منطقه ای پرداخت و گفت: قدرتهای منطقه ای مثل ترکیه در خاورمیانه نقش اساسی ایفا می کنند. فضای عمل منطقه ای امروز ایران با هیچ زمان در تاریخ قابل مقایسه نیست. عربستان هم نقش داشته البته سیاستهای ناپخته ای داشته مثل جنگ یمن و بلوکه کردن قطر.
به گزارش فارس سجادپور به تشریح روابط قدرتهای منطقه ای و جهانی پرداخت و افزود: البته کنشگران کوچکی مانند امارات هم نقش مهمی ایفا می کنند.
وی افزود: از این پس غرب آسیای بسیار پر بازیگر و پرنقش خواهیم داشت که فقط قدرتهای بزرگ ایفاگر نقش نیستند و نمی‌توان قدرتهای منطقه ای را نادیده گرفت. شاهد ترکیبی از قدرتهای جهانی و منطقه ای هستیم و برای ما مهم است امکانات منطقه ای خود را حفظ کنیم.
سجادپور اضافه کرد: دیگر نقش فرانسه، چین و اتحادیه اروپا در منطقه به لحاظ استراتژیک تعیین کننده نیست.
وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری منطقه ای ایران و عربستان در آینده گفت: ایران دنبال تنش با هیچکس در منطقه نیست. ما دنبال همزیستی با کشورهای منطقه هستیم.
رئیس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه همچنین ادامه داد: انرژی عربستان برای آمریکا خیلی مهم است. سیاست ایران به طور پیوسته این بوده که با همسایگان روابط خوبی داشته باشیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *