قزاقستان: آمریکا در مذاکرات «آستانه» شرکت نمی کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «انور ژیناکوف» سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان روز دوشنبه (امروز) در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که نمایندگان آمریکا در مذاکرات بین‌المللی «آستانه» درباره سوریه شرکت نمی‌کنند.

خبرگزاری تاس گزارش کرد، این مقام قزاق توضیح داد: «هیأت آمریکا از شرکت در دور کنونی گفت‌وگوها درباره سوریه در آستانه خودداری کرده است».

نشست بین‌المللی برای حل و فصل مسئله سوریه قرار است در روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه می (۲۴ و ۲۵ اردیبهشت ماه) در آستانه برگزا شود.

وزارت خارجه قزاقستان پیشتر گزارش کرده بود که علاوه بر روسیه، ایران و ترکیه که بعنوان تضمین کنندگان آتش بس در سوریه فعالیت دارند، هیأت‌هایی از دولت سوریه و معارضان، نمایندگان سازمان ملل و ناظرانی از آمریکا و اردن نیز به نشست دعوت شده‌اند.

بر اساس گزارش تاس، در این مذاکرات دور روزه، طرفین قرار است در خصوص اوضاع فعلی سوریه از جمله مناطق کاهش تنش، موضوعات انسان دوستانه و اقدامات اعتماد ساز گفت‌وگو کنند و گام‌های بعدی برای تسهیل حل و فصل بحران سوریه را هماهنگ و سازماندهی کنند.

طبق این گزارش، رایزنی‌های دوجانبه و چندجانبه قرار است روز ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت ماه) انجام گیرد و جلسه عمومی نیز روز ۱۵ ماه می (۲۵ اردیبهشت ماه) برگزار خواهد شد.

در این دور از مذاکرات که دو روز به طول خواهد انجامید، «الکساندر لاورنتینف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، ریاست هیئت روس، «سیدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه، ریاست هیئت تُرک و «حسین جابری انصاری» معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، ریاست هیئت ایرانی را عهده دار خواهد بود.

این مذاکرات در حالی برگزار میشود که ارتش سوریه توانسته منطقه راهبردی غوطه شرقی را پاکسازی کرده و در آستانه بستن پرونده تروریستهای داعش در جنوب دمشق و خارج کردن تروریستها از ریف شمالی حمص و ریف جنوبی حماه قرار دارد.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *