سازمان ملل خواستار حمایت تمامی کشورها از برجام شد

به گزارش گروه بین‌الملل گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل به دنبال اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام از تمامی کشورها خواست تا از این توافق هسته‌ای حمایت کنند.

خبرگزاری روسی تاس گزارش کرد، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای درباره تصمیم ترامپ ابراز نگرانی کرد و گفت: «من عمیقاً از اظهارات امروز آمریکا درباره خروج از برجام و احیای تحریم‌های آمریکا (علیه ایران) نگران هستم».

وی ادامه داد: «من دائماً تأکید کرده‌ام که برجام نمایانگر یک دستاورد بزرگ در عدم اشاعه هسته‌ای و دیپلماسی بوده است و در صلح و امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی نقش دارد».

دبیرکل سازمان ملل سپس با اشاره به این موارد گفت: «من از دیگر اعضای برجام می‌خواهم که با تعهدات مربوطه طبق برجام به طور کامل (به برجام) پایبند باشند و از دیگر کشورهای عضو (سازمان ملل) می‌خواهم که از این توافق حمایت کنند».

گوترش ادامه داد:‌« رسیدگی به تمامی نگرانی‌ها درباره اجرای برجام از طریق مکانیسمی که در برجام تعبیه شده، ضروری است. موضوعات غیرمرتبط با برجام باید بدون پیش‌داوری درباره حفظ برجام و دستاوردهایش مورد رسیدگی قرار گیرد».

اواخر شب گذشته، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم واشنگتن برای خروج از برجام را اعلام کرد و بعد از آن یک فرمان اجرایی را برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد.

بعلاوه، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان بیانیه مشترکی را صادر کردند و از دیگر اعضای برجام خواستند تا به تعهداتشان طبق برجام پایبند باشند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *