خروج از برجام، واشنگتن را منزوی می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک پیام توییتری نوشت که قصد دارد ساعت ۱۴:۰۰ به وقت شرقی روز سه شنبه (امروز)، تصمیم خود درباره خروج یا ادامه حضور در برجام را اعلام کند.

بنا به گزارش شبکه آمریکایی «سی. ان. ان»، ترامپ دوشنبه بعدازظهر به وقت محلی در توییتر خود نوشت: «من فردا از کاخ سفید، تصمیم خود را درباره توافق ایران (برجام) اعلام می‌کنم».

رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی ادامه تمدید تعلیق تحریم‌های بخش انرژی و بانکداری ایران که بعنوان بخشی از برجام لغو شده بود است و به احتمال خیلی زیاد این بار قصد دارد از تمدید تعلیق این تحریم‌ها صرفنظر کند.

ترامپ بارها از برجام بعنوان بدترین توافق تاریخ که تاکنون در خصوص آن مذاکره صورت گرفته، یاد کرده است و بارها به خروج از این توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تهدید کرده است.

طبق این گزارش، «مایکل مک فال» سفیر سابق آمریکا در روسیه گفته است که خروج آمریکا از برجام «یک اشتباه بزرگ است و ما (آمریکا) را منزوی خواهد کرد».

یکی از دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با شبکه سی. ان. ان گفته است که تقریباً واضح است که دولت ترامپ از این توافق خارج می‌شود و توضیح داد: «کاملاً برای من روشن است که اگر تغییراتی در روزهای آینده رخ ندهد، معتقدم که رئیس‌جمهور (آمریکا)، تحریم‌ها (علیه ایران) را تعلیق نمی‌کند و این مسئله پیامدهای مختلفی خواهد داشت که هنوز ما به طور کامل آن را درک نکرده‌ایم».

حامیان ترامپ معتقدند که به منظور تقابل با رفتارهای ایران در منطقه، خروج از برجام یک امری ضروری است، بعنوان مثال «جیم فیلیپس» محقق ارشد اندیشکده «هریتج» مدعی است: «اگر رئیس جمهور به خروج از این توافق تصمیم بگیرد، پایان دنیا نخواهد بود و حتی بد نیست بلکه یک گام ضروری برای تقابل با یکی از مرگبارترین تهدیداتی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و عرب‌های خلیج (فارس) با آن مواجه هستند».

علیرغم خصومت ترامپ با برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارشات خود، تبعیت ایران از این توافق هسته‌ای را تأیید کرده است و اروپا، روسیه و چین همچنان به حمایت از برجام تأکید دارند.

همپیمانان اروپایی آمریکا از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان، ترامپ را به ادامه حضور در برجام ترغیب کرده‌اند و مذاکره‌کنندگان آمریکا در تلاش هستند تا به همراه شرکای اروپایی خود یک توافق کمکی به وجود آورند که در آن به برنامه موشکی تهران و فعالیت‌های این کشور در منطقه رسیدگی شود.

با اینحال، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تصریح کرده است که ایران به هیچ عنوان وارد مذاکره مجدد نخواهد شد و گفته است:‌« ایران درباره آنچه که سالها قبل توافق و اجرا شده است مذاکره نخواهد کرد».

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *