رایزنی‌های سفیر ایران در تفلیس با مقامات جمهوری خودمختار آجارا

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان که به دعوت دولت جمهوری خودمختار آجارا به این منطقه سفر کرد، با «زوراب پاتارادزه» رئیس دولت آجارا و دیگر مقامات بلندپایه این جمهوری از جمله رئیس شورای عالی قانونگذاری، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس اتاق بازرگانی و مسئولان گمرک و پلیس مرزی سارپی در مرز ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این سفر در دیدار با مقامات این جمهوری، روابط دو کشور و استان‌های متناظر مورد رایزنی قرار گرفت و توافقاتی برای توسعه مناسبات و همکاری به منظور استفاده از فرصت‌های موجود دو طرف در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فناوری، پروژه‌های کلان، حمل و نقل، مبادلات تجاری، حضور شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در ساخت پروژه‌های بندری، تسریع در نهایی کردن کریدور شمال – جنوب با توجه به اهمیت دو منطقه بندری از نقطه عزیمت خلیج فارس و دریای سیاه صورت گرفت.

در این دیدارها با تاکید بر تامین نیازهای انرژی گرجستان و دولت محلی آجارا و تفاهم برای انتقال فرآوردهای نفتی به کشورهای طرف قرارداد تجارت آزاد با گرجستان، ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تکمیل کالاهای نیمه ساخته طرف‌های ایرانی با هدف ارسال به مقاصد صادراتی گرجستان، مساعدت به امور گردشگران ایرانی در باتومی و منطقه خودمختار آجارا، همکاری گسترده بین منطقه پرظرفیت آجارا با استان‌های کشورمان به ویژه استان‌های شمالی و غربی آذربایجان، گیلان، اردبیل، مازندارن، طراحی و پیگیری مسائل و مسیرهای پروازی بین استان‌های کشورمان و باتومی و نهایتاً موضوع تسهیلات بانکی و تلاش جهت رفع محدودیت‌های موجود برای سرمایه گذاران و گردشگران ایرانی اعم از تضمین‌های مالی و مسائل اقامتی، مورد مذاکره و گفت‌وگو قرار گرفت.

بازدید از منطقه مرزی و گمرک سارپی آجارا در مرز ترکیه به عنوان یکی از مبادی مهم ورود و خروج گردشگران ایرانی و گفت‌وگو با مقامات مرزی و گمرکی منطقه از دیگر برنامه‌های این سفر سه روزه بود.

به گزارش فارس، آجارستان یا آجارا یکی از جمهوری‌های خودمختار گرجستان به مرکزیت باتومی و تابع قوانین دولت مرکزی است. این جمهوری که در جنوب غربی گرجستان قرار دارد از سمت غرب به سواحل دریای سیاه و از سمت جنوب به مرزهای شمالی ترکیه محدود شده است.

بر اساس قانون اساسی گرجستان جمهوری خودمختار آجارا بخش جدایی ناپذیر گرجستان بوده و در چارچوب‌های تعیین شده در این قانون و دیگر قوانین مشخص شده در این قانون فعالیت خواهد کرد.در جمهوری آجارا مشروعیت دولت بر اساس اصول قانون اساسی گرجستان است و ایجاد ارگان‌های دولتی پیش بینی نشده در این قانون، توسط جمهوری خودمختار آجارا ممنوع است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *