نتانیاهو به ماکرون: رها کردن برجام به شکل فعلی آن ممکن نیست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌‌وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس داووس با «امانوئل ماکرون دیدار کرد.

به نوشته روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور فرانسه در این دیدار درباره روند گفت‌وگوهای «صلح» اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و توافق هسته‌ای ایران بحث و تبادل نظر کردند. 

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیلی آمده، نتانیاهو «گفت که رها کردن توافق هسته‌ای به شکل فعلی، غیرممکن است چون ظرف چند سال به هسته‌ای شدن ایران منجر خواهد شد.»

فرانسه در کنار آلمان و انگلیس سه کشور اروپایی هستند که در حین مخالفت با مواضع رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا مبنی بر لغو «برجام»، با درخواست‌های آنها برای تشدید فشارها علیه تهران در حوزه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای همراه شده‌اند.

پاریس در ماه‌های بعد از ورود «دونالد ترامپ» به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، رهبری فشارهای اروپا علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را به عهده داشته است.  

«امانوئل ماکرون» اولین رئیس یک کشور اروپایی بود که بعد از مواضع ترامپ ضد توافق هسته‌ای، بحث «توافق مکمل برجام» با ایران در زمینه برنامه موشکی این کشور را به میان آورد. 

«دونالد ترامپ» روز جمعه ۲۲ دی‌ماه، در جدیدترین اقدام خود ضد برجام رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید کرد. وی علی‌رغم این تهدید کرد ممکن است این آخرین باری باشد که این کار را انجام می‌دهد.

 رئیس‌جمهور آمریکا گفت در صورتی که نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها (۱۲۰ روز بعد) آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد.

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دوم بهمن‌ماه) بعد از دیدار با مقام‌های انگلیسی در لندن گفت با کشورهای اروپایی بر سر تشکیل کارگروهی با مأموریت «اصلاح برجام» موافقت کرده است. مقام‌های کشورهای اروپایی هنوز رسماً درباره این ادعا موضع‌گیری نکرده‌اند.

انتهای پیام/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *