کاخ سفید در حال تدوین راهبردهایی برای دامن زدن به آشوب‌ها در ایران است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بنا به گفته چندین منبع آگاه که در جریان بحث‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفته‌اند، مقامات امنیت ملی کاخ سفید هم‌اکنون به دنبال توسعه راهبردهایی به منظور حمایت و تقویت آشوب‌ها در ایران هستند.

پایگاه تحلیلی «واشنگتن‌ فری بیکن» گزارش کرد که کاخ سفید با ضرب‌الاجلی مواجه است که می‌تواند دولت آمریکا را وادار کند که همچنان لغو تحریم‌های ایران را تمدید کند.

برخی منابع به فری بیکن گفته‌اند که مقامات ارشد کاخ سفید تصریح کرده اند که هم‌اکنون در جایگاه سختی قرار دارند زیرا همچنان می بایست بر روی مسئله حمایت از معترضان ایران از طریق طیفی از اقدامات از جمله تلاش برای تقویت نارضایتی معترضان از دولت ایران متمرکز باشند.

«ریچارد گلدبرگ» یکی از مقامات ارشد سابق که برای «مارک کرک» سناتور سابق آمریکا و معمار تحریم‌های کنگره علیه ایران کار می‌کرد، می‌گوید: «اگر رئیس‌جمهور باشید و شاهد آمدن مردم ایران به خیابان‌ها برای اعتراض به رژیم باشید، چطور تحریم‌ها را لغو می‌کنید تا جریان رسیدن پول به این رژیم و سپاه پاسداران حفظ شود؟»

وی ادامه داد که آمریکا به یک راهبرد جامع برای حمایت از ناارامی‌ها نیاز دارد و اینکه این راهبرد می‌بایست شامل قطع مسیر تأمین منابع مالی مقامات ایرانی باشد.

یکی از مقامات ارشد کاخ سفید به فری بیکن گفت که تحریم‌ها تنها ابزار دولت آمریکا برای تنبیه دولت ایران نیست و توضیح داد: «من اطمینان دارم که همه راهی دارند که ما بتوانیم کامل‌تر باشیم در این خصوص، حائز اهمیت است که توجه داشته باشیم که رئیس‌جمهوری داریم از یکسری مسائل هراسی ندارد».

این مقام آمریکایی گفت: «این فرضیه که اگر ما دقیقاً تحریم‌ها را (علیه ایران) وضع نکنیم، کاری انجام ندادیم، درست نیست». 

این مقام دولتی آمریکا گفت، دولت، هنوز هم به توافق هسته‌ای دلبستگی دارد. به این معنا که برخی از این تصمیمات، «خارج از کنترل ما هستند. ما سعی نداریم چیزی را در آن بگنجانیم یا متوقف کنیم»، اما «این (توافق) به طور کامل خواست ما نیست.

وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا حاضر نشدند درباره تصمیم دولت ترامپ مبنی بر تمدید لغو تحریم‌های ایران در هفته آینده اظهارنظر کنند.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *